Organizator:

Forum D&A: OdNowa – do źródeł witalności

Podziel się

Zasoby, które wrażliwe projektowanie pozwala raczej wzmocnić niż zużyć, to główne zagadnienie, o którym dyskutować będą uczestnicy Forum Designu i Architektury D&A w Poznaniu. Hasłem przewodnim szóstej odsłony Forum D&A jest „OdNowa – do źródeł witalności”.

Forum Designu i Architektury D&A to wyjątkowa, dwudniowa (31.01-1.02.2024) platforma wymiany doświadczeń, zarówno dla architektów, jak i projektantów. Wybitne postacie – światowej sławy architekci i projektanci przedstawią swój dorobek zawodowy, doświadczenie, proces tworzenia, budowania i zarządzania swoją marką, a także wskazówki dla początkujących projektantów. Forum Designu i Architektury adresowane jest głównie do projektantów, architektów wnętrz, solidnych architektów, producentów materiałów wykończeniowych i budowlanych, freelancerów, a także vlogerów, blogerów i innych influencerów związanych z architekturą. D&A to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wykłady, debaty oraz specjalna strefa dla młodych architektów stworzą niepowtarzalną synergię świata sztuki i biznesu.

Woda w prezentacjach, debatach i wykładach gości specjalnych pojawi się tak dosłownie – jako potencjał nadrzecznych bulwarów i strumieni ukrytych pod miejską podłogą albo podstawa zielonej i niebieskiej infrastruktury, jak i w szerszym rozumieniu: jako węzeł dla lokalnego dziedzictwa kulturowego i szansa na ciągłość w planowaniu urbanistycznym. Przyglądając się dobrym przykładom projektowania dla wody w mieście, organizatorzy Forum D&A, mają również nadzieję na ożywioną dyskusję z publicznością na temat rzeczywistych możliwości, jakie otwierają się przed inspirowaną wodą zrównoważoną architekturą i budownictwem.

Strumienie i zielone korytarze

Uporządkowane, skanalizowane, ukryte pod ziemią. Rzeki w polskich miastach od dawna poddane są cywilizacyjnej presji. Zmiany klimatyczne powodują, że w niektórych okresowo brakuje wody. Innym razem – z rzeczki nagle robi się rwący potok zalewający miasto. Rzekom, rzeczkom i strumieniom oraz sąsiadującym z nimi zielonym korytarzom potrzebna jest renaturyzacja. Wymagają tego zresztą unijne dyrektywy. Jak jednak powinna przebiegać? Czy wystarczy tylko odbetonować brzegi i zastąpić je kamieniami pod siatką? To z pewnością za mało. O tym, jak odkrywać skanalizowane rzeki, podchodzić do rzecznych ekosystemów, miejskich mokradeł i tworzyć miejską zielono-niebieską sieć opowiedzą podczas Forum D&A architekci krajobrazu, biolodzy i badacze.

Uczestnicy dyskusji dowiedzą się też, jakie zmiany przeprowadzić najłatwiej, a jakie są najtrudniejsze. Co jest większą przeszkodą: uwarunkowania terenowo-urbanistyczne, czy prawo, rozporządzenia przepisy i rozwiązania systemowe.

Zwrot miast ku rzekom

Forum Designu i Architektury ponownie będzie przestrzenią prezentacji najciekawszych realizacji z ostatnich lat. Na scenie Forum D&A pojawią się wybitni znawcy tematyki architektonicznej. Goście Forum D&A dyskutować będą o bardziej i mniej spektakularnych przykładach rewitalizacji terenów nadrzecznych. Poszukają rzek i zbiorników, które można by odsłonić i w ten sposób przywrócić miejskiej wspólnocie gatunków. Czy wszystko w takich realizacjach udaje się tak, jak początkowo zakładano? Niekoniecznie! Podczas debaty „Dlaczego nie idzie tak sprawnie? O instytucjonalnych uwarunkowaniach projektów nadrzecznych i sposobach ich przekraczania.” w gronie osób tworzących polityki miejskie i inicjujących projekty rewitalizacyjne, uczestnicy Forum D&A porozmawiają o uwarunkowaniach, które hamują szybszy i mocniejszy zwrot miast ku rzekom. Dyskusji poddadzą także formy przełamywania konwencji np. z pomocą artystek i aktywistów miejskich.

Gość specjalny

Gościem specjalnym drugiego dnia Forum D&A będzie Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner Kengo Kuma and Associates. Yuki Ikeguchi dołączyła do Kengo Kuma and Associates w 2002 roku. W 2012 roku została partnerem i wiceprezesem wykonawczym KKAA Paris. Odegrała kluczową rolę w prowadzeniu wielu dużych projektów za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem projektów publicznych i kulturalnych w Europie.

Projekty, którymi kierowała, obejmują: The Opposite House w Pekinie, The Exchange Market and Library w Sydney, Truffer Headquare Office w Vals w Szwajcarii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari w Turcji, Muzeum HC Andersena w Odense w Danii. Obecnie zarządzane przez nią projekty obejmują Dom Kultury Wody w Kopenhadze i wielofunkcyjny kompleks biurowy Welcome Terrazze Verdi w Mediolanie.

Udział w Forum jest bezpłatny dla: ARCHITEKTÓW, PROJEKTANTÓW, DESIGNERÓW, URBANISTÓW oraz STUDENTÓW.
Bilet zostanie przesłany po dokonaniu rejestracji.